![Δημόσια Δήλωση Κωνσταντίνος Γάτσιος](https://www.gatsiosblog.gr/wp-content/uploads/2018/02/note-3047435_1280-765x510.jpg)
Χαίρομαι που ο πρωθυπουργός συλλαβίζει νέες λέξεις που τις λέω επί χρόνια. Λυπάμαι που τις χρησιμοποιεί ως προκάλυμμα για να κάνει τα εντελώς αντίθετα.
Στον τόπο μας υπήρχαν πάντοτε δυο Ελλάδες: Εκείνη της παραγωγής και της δημιουργίας και εκείνη της διαφθοράς και της αρπαχτής. Η πρώτη πάσχιζε να αναδείξει τις παραγωγικές δυνατότητες του τόπου, να δημιουργήσει, ενώ η δεύτερη κοίταζε να απομυζήσεί τον κόπο της πρώτης.
— Prime Minister GR (@PrimeministerGR) 14 Νοεμβρίου 2017